Bu Rakamlara İsyan Çıkar! Depoda 2,5 TL, Markette Kilosu 20 TL

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada buğday, şekerpancarı, çay ve patates üreticilerinin karşılaştığı sorunları gündeme getirdi. Gürer, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in uyguladığı düşük taban fiyat politikasının çiftçileri endişelendirdiğini belirtti.

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Gürer, yaş çay alım fiyatının beklentilerin çok altında olduğunu ifade ederek, çiftçilerin bu durumdan dolayı büyük bir endişe içinde olduğunu söyledi. Gürer, “Çayda çok düşük bir taban fiyatı açıklandı. 25 bin lira beklerken, açıklanan ton fiyatı 17 bin lira oldu. Bunun da 2.000 lirası prim olarak verilip 19 bin liraya çıkacağı söyleniyor ama bu destek bir yıl sonra alınıyor. İlaç, gübre, tohum, mazot ve tarla giderlerindeki artışlar, çiftçinin fayda sağlamadan önce cebinden geri alınıyor” dedi.

BUĞDAY VE PANCAR ÇİFTÇİSİNİN TABAN FİYAT ENDİŞESİ

Buğday ve pancar ekimi yapan çiftçilerin de taban fiyat endişesi yaşadığını belirten Gürer, şu ifadeleri kullandı: “Buğdayda taban fiyat en az 15 lira olarak açıklanmalı ve çiftçilerin elindeki ürün alınmalıdır. Ancak şu ana kadar taban fiyat açıklanmamıştır. Geçen yıl verilen desteklemeler bazı bölgelerde çiftçilerin hesabına yatırılmamıştır. Bu desteklerin bir an önce çiftçilerin hesabına yatırılması gerekiyor. Pancar çiftçisi de buğday çiftçisi gibi kaygı içindedir. Normalde Ocak ayında açıklanması gereken avans fiyatı kamuoyuna yansımamıştır.”

PATATES ÜRETİCİSİNİN SORUNLARI

Patates üreticisinin yaşadığı sorunlara da dikkat çeken Gürer, “Depoda patatesin kilosu 2,5 liraya kadar düşmüş durumda. Marketlerde ise patatesin fiyatı 20 lira civarında belirleniyor. Bu durum, sistemin ne kadar plansız olduğunu ve aracılık sistemiyle vatandaşa pahalı ürün sunduğunu gösteriyor. Depodaki patates bayrama kadar çillenir ve çöp olur. Bu nedenle, patates çiftçisine de gerekli destek sağlanmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir